top of page
Leaves of Maple Tree

Агресивното отношение към нас – как да се справим и защитим

Актуализирано: 12.02


За съжаление агресивното поведение често се среща в нашето ежедневие. Сблъскваме се с него както в магазина с непознати, така и с най-близките хора в живота ни или тези, с които най-често комуникираме в работната среда например. Агресивният стил на комуникация е един от най-сложните и трудни за справяне стилове. Той не само руши взаимоотношенията, но и причинява силни негативни емоции като - стрес, гняв, тъга, обида и др. Какви са общите характеристики на агресивното поведение, какъв тип хора го използват, какви са неговите цели и най-вече как да се справяме с него? 


Какво представлява агресивният стил на комуникация?


Основната цел на агресивния комуникатор е да постигне своето, без значение на каква цена – дори ако това означава да нарани някого. Агресивната комуникация се характеризира с доминиращо, контролиращо и често обидно поведение. То може да е резултат от натрупани негативни емоции и да се прояви еднократно, но е възможно, в основата му да стои чувство за превъзходство, убеждение, че човек е по-добър от останалите в някаква специфична сфера или изобщо. Хората, които използват този стил, се стремят да наложат своето мнение, без да се интересуват от чувствата и нуждите на другите. Те могат да повишават тон, да използват заплашителни жестове, сарказъм или обиди.  Емпатията и разбирането на отсрещната страна са липсващи умения при агресорите. Водещи нужди са задоволяване на собствените потребности или обслужване на егото. 


Как се проявява агресорът?


  • Той е нападателен – целта му  е да контролира ситуацията/човека и да наложи мнение на всяка цена. Избухва и не може да владее емоциите си.

  • Прекъсва и иззема думата – агресивният комуникатор не дава възможност на другия да се изрази, тъй като неговото мнение не е от значение. Целта е максимално да се отнеме правото на позиция или избор, за да може той да наложи своите виждания и нужди и да постигне целта си.

  • Води спор, вместо комуникация – той гледа на общуването като на битка, в която трябва да има победител и губещ.

  • Използва обвинения, заплахи, критики и вменяване на вина – тези хора често прехвърлят вината върху другите, за да избягват отговорността. Критикуват и заплашват, с цел да уязвят събеседника, като по този начин отнемат възможността му да се заяви или да защити границите си.

  • Смята, че превъзхожда другия и е много по-компетентен - по тази причина, няма способността да оцени различията в мнението и се стреми да накара всички да мислят като него. Често прави крайни изявление за възгледите си.

  • Използва висок тон - да крещи е едно от неговите "оръжия", като по този начин отново се стреми към уязвяване на събеседника.


Какъв е профилът на агресивния комуникатор?


Психологическият профил на агресивния комуникатор често разкрива вътрешни конфликти. Той е личност с комплексни емоционални състояния, като зад външната агресия може да стои човек, който изпитва силен страх от отхвърляне, липса на контрол или страх от това да изглежда слаб. Тези вътрешни борби могат да са причинени от негативен житейски опит, травми или липса на емоционална подкрепа в миналото.  Често срещана е необходимостта му да налага собственото си мнение, защото така получава фалшиво усещане за сигурност, стойност или власт над другите. Той може да прикрива собствените си слабости чрез нападателно поведение, но в основата стои липса на емоционална интелигентност и самоконтрол. Тези дефицити го правят неспособен да се справи със собствените си емоции или да разбира тези на другите, което води до чести конфликти и трудни взаимоотношения. Въпреки че на повърхността изглежда силен и уверен, неговото поведение е задвижвано от страх, нестабилна самооценка или липса на асертивни умения. Истината е, че агресорът може да бъде отхвърлен или избягван, тъй като причинява силен емоционален дискомфорт в околните. Разбира се, причините за агресията могат да бъдат много, но това да разбираме поведението на агресора, не означава, че можем да го оправдаем, да се справим с него или пък да позволим подобно отношение към себе си. 


Какви техники помагат при агресивен събеседник?


  • Демонстрирайте спокойствие -  когато се сблъскате с агресивно поведение, най-важното е да запазите самообладание. Агресивните хора търсят реакция и ако реагирате с емоции, ще затвърдите тяхната позиция и ще усилите агресията. Опитайте се да се дистанцирате емоционално, най-важното е техните думи или действия да не ви разклатят. Изчакайте и обмислете думите, които подбирате.

  • Използвайте асертивна комуникация - Асертивността е умение, което е изключително нужно, за да се справите с агресията. Изразете ясно и спокойно своите чувства и нужди, поставете границите си, като същевременно не повтаряте нападателното поведение. Например: „Разбирам, каква е позицията ти, дори и да е различна от моята, но когато използваш висок тон и обидни думи, затрудняваш комуникацията ни. Имам нужда да запазим добрия тон, за да обсъдим спокойно проблема." Това показва, че уважавате себе си и другия, но няма да позволите на агресивното поведение да доминира.

  • Пазете границите си - Ако агресивният човек продължава да бъде враждебен, ясно изразете своето мнение. Можете да кажете нещо от рода на: „Ще продължа този разговор с теб, когато си готов да водим спокоен диалог." Поставянето на ясни граници е важно, защото то демонстрира, че няма да толерирате лошото поведение.

  • Техника „огледало“ - Една от работещите стратегии за справяне с агресивни хора е да „отразите“ тяхното поведение, като повторите това, което казват, но по безпристрастен начин. Пример: Когато някой е агресивен и обвинителен, можете да кажете: „Разбирам, че си ядосан, защото смяташ, че ........?.“ Това им помага да осъзнаят своята агресия и понякога ги кара да се успокоят.

  • Оттеглете се от разговора -  Понякога най-доброто решение е да прекъснете конфликта. Ако усетите, че агресивният човек става все по-неуправляем и разговорът не води до нищо, може да кажете: „Ще прекъсна този разговор сега и да го подновим, когато се успокоиш и си готов да разговаряме спокойно и уважително.“ Това не е бягство, а осъзнат избор да не влизате в безсмислена конфронтация.

  • Потърсете подкрепа - Ако агресивното поведение се повтаря и започва да влияе негативно на психическото ви състояние, не се колебайте да потърсите помощ от трета страна. Това може да бъде приятел, социален сътрудник, психотерапевт или дори HR отделът на компанията, ако става дума за работна среда.


Справянето с агресивна комуникация е предизвикателство, но с асертивност и спокойствие е напълно възможно. Важно е да не отвръщаме с агресия, а да запазим уважителен тон и да се стремим към конструктивен разговор. Осъзнаването на личните граници и тяхното отстояване ни помага да не допускаме другите да ги прекрачват. Асертивността ни дава силата да се защитим, без да нараняваме и да изградим по-здравословни взаимоотношения, дори с агресивни хора.


Comments


bottom of page