top of page
Leaves of Maple Tree

Burnout / Бърнаут - модерен синдром или истински проблем?

Актуализирано: 12.02


"burnout", "бърнаут", "синдромът на прегаряне"


Синдромът на "професионално прегаряне" (бърнаут) все по-често се използва като израз в динамичното време, в което живеем. За по-възрастното поколение, това е просто каприз на по-младите, които не са достатъчно устойчиви. Истината обаче е съвсем различна - настоящите времена, предполагат да имаме множество качества като - издръжливост, адаптивност, организираност, качествено разпределение на времето и др. Не можем да кажем, че такива умения не са се изисквали и в миналото, и тогава всичко е било по-лесно, но по онова време, по-скоро всеки човек е имал рамка, в която лесно се е вписвал. Тези невидими граници са давали възможност на хората по-лесно да управляват натовареността си, както и да бъдат по-устойчиви, имайки яснота какво точно се иска от тях и по какъв начин предстои да изживеят годините си. В днешно време, неизвестността, изискванията на обществото, семейството и работодателите, в съчетание с нашето собствено желание за лична и професионална реализация, създават силен натиск върху личността на всеки, поради който, нерядко ние просто "прегаряме". Започваме да усещаме чувство на изтощение, липса на мотивация и удовлетворение от работата или живота. Как да разпознаем, че при нас е настъпил burnout и как можем да се справим с това състояние, преди да ни опустоши?


Симптомите на burnout


Бърнаутът не идва внезапно. Той бавно тлее в нас и в един момент започва да гори навсякъде. Ето как да го разпознаете:


  • Постоянно чувство на умора и психическо изтощение.

  • Трудности при концентриране и чести грешки.

  • Липса на удовлетворение от постиженията.

  • Цинизъм към работата и околните и пасивно-агресивно отношение

  • Физически симптоми като главоболие, безсъние или често боледуване.

  • Гняв и лесно избухване, нетърпимост

  • Депресивно състояние в ежедневието

  • Невъзможност за качествена почивка или пълноценно свободно време

  • Проблеми в личните взаимоотношения


Звучи ли ви познато? Признанието, че сте на ръба на силите си е ценна първа стъпка към промяна. Можете да споделите с близък, без да се страхувате какво ще си помисли той. Истината е, че бърнаут се преживява често, но се говори малко.


Стратегии за справяне с burnout

Променете начина си на мислене

Промяната в гледната точка може да бъде ключова. Вместо да гледате на бърнаута като на заплаха, го вижте като проблем, който наистина съществува, но можете да разреши или като на сигнал, че нещо в ежедневието ви не работи за вас. Знаейки, че имате възможности за действие, ще придобиете усещане за контрол и мотивация да пристъпите към промяна. Време е да смените стратегиите за справяне.


Поставете граници и пренаредете приоритети си

Прекаленото поемане на отговорности е сред водещите причини за прегаряне. Време е да заявите границите си и да направите списък по приоритет.

- Научете се да казвате „не“, когато задачите са прекалено много. Обосновавайте се, заявявайте се и дръжте в ума си, че имате право на това. Истината е, че може да получите дори уважение за умението си да се отстоявате;

- Ако имате възможност, делегирайте задачи към колеги или подчинени;

- Силните хора молят за помощ, както на работа, така и у дома. Силата не е в това да износим целия товар на плещите си, с цената на здравето ни, а да имаме умението да разпределяме отговорностите според възможностите си. Това е пътят към справянето.

Амбициите са важни, но понякога най-добрата стратегия е да се фокусирате върху малкото важни по приоритет задачи, вместо да се опитвате да направите всичко.


Борба с перфекционизма

Той е нож с две остриета. Да, стремежът към високи постижения е полезен, но прекалената критичност към себе си може да бъде разрушителна.

- Определете приоритетите си. Работете върху важните неща и се откажете от излишния перфекционизъм. Заменете думата "перфектно" с "достатъчно добро" 

- Време е да сгрешите – вижте резултата от грешките си. Шансът той да не е толкова катастрофален, колкото си представяте, е доста голям.


Сложете душата си на зарядно

Ако телефонът ви започва да изписва предупреждение за нисък заряд на батерията, колкото и важни разговори да имате, ако не го включите на зарядно, той просто ще се изключи. По същия начин вашето емоционално и психическо състояние се нуждаят от презареждане, за да може "системата" да функционира.

Колкото и да е трудно, опитайте да отделите поне 1 час от деня си за нещо, което ви носи радост и спокойствие – дали ще е разходка, спорт, кафе с приятели, кино или друго - определете го спрямо вашите нужди в момента. Позволете си да се "изключите" от всички задължения и проблеми, дори за кратко.


Открийте смисъла

Прегарянето често е резултат от усещането за безсмислие в работата. Върнете се към корените: защо сте избрали професията си? Какво ви е мотивирало първоначално? Виждате ли път към растеж и развитие? Има ли хоби, което придава смисъл в ежедневието ви?


Не подценявайте значението на почивката

Сезонните промени, особено през есента, също могат да засилят усещането за изтощение. Намаляващата светлина и по-дългите нощи могат да доведат до спад в настроението, известен като „синдром на падащите листа“. Почивката в този период може да бъде особено полезна.


Бърнаутът не е слабост или липса на издръжливост – той е знак, че сте дали твърде много от себе си. Промяната в начина на мислене, ще смъкне напрежението и ще намали стреса. А когато се почувствате по-балансирани, ще можете да преминете към действие за правилно разпределение на задълженията и приоритети.




Comentários


bottom of page