top of page
Leaves of Maple Tree

Проблемът, за който се говори твърде малко - връзката между тревожността и алкохолната зависимост

Актуализирано: 12.02


"алкохолна зависимост" "алкохолна зависимост тревожност" "тревожност алкохол" "алкохол" "тревожност"

Представете си, че всяка сутрин, още със ставането от леглото, сякаш носите тежка раница, пълна с камъни. Не знаете откъде са се взели, но ги усещате – тежестта ви притиска, а дишането става по-трудно. Това е тя - тревожността – невидим товар, който никой друг не забелязва, но който с времето изтощава всяка част от вас. Искате просто да се махне, ако може веднага. В един момент, случайно откривате „лесно и бързо решение“ - глътка вино на работен обяд или на вечеря вкъщи, която за миг премахва тежестта. Дишането се успокоява, пулсът се забавя, а от тревожността няма и помен. Раницата сякаш изчезва. Едва ли в аптеката могат да ви предложат толкова бързо и ефективно хапче, за иначе толкова силно и непоносимо усещане като тревожността. За да не отшумява ефектът обаче, може би ще е нужно да отпиете още глътки, до момента, в който не се притесните, че бутилката вече е на привършване. Истината за съжаление е, че вместо да изхвърлите камъните, вие сте добавили нови, още по-тежки. Вече сте в плен на омагьосания кръг.


Как алкохолът влияе на тревожността?


Алкохолът има специфичен ефект върху мозъка, който обяснява защо много хора го използват като „бързо решение“ за облекчаване на тревожността. Въпреки че в краткосрочен план алкохолът може да намали симптомите на тревожност, в дългосрочен план той значително ги влошава. Ето и какъв е механизъмът му на действие:


Активиране на "спирачката" в мозъка -GABA

Алкохолът усилва действието на GABA, основният невротрансмитер, който забавя мозъчната активност. Това ни кара да се чувстваме спокойни и отпуснати – точно като натискане на спирачка в напрегнат момент.


Потискане на глутамата – „газта“ в мозъка

Глутаматът е невротрансмитерът, който стимулира мозъчната активност. Алкохолът го забавя, което допълнително успокоява ума и намалява усещането за тревожност.


Стимулация на „хормона на наградата“ – допамин

Алкохолът увеличава отделянето на допамин, който ни кара да се чувстваме щастливи и удовлетворени. Този моментен прилив на удоволствие обаче е измамно кратък.


Комбинацията от изброените процеси кара мозъка да „забави ход“ и човек да се чувства по-спокоен или еуфоричен. За кратко време алкохолът намалява симптомите на тревожност като учестено сърцебиене, напрежение в мускулите и "заглушава" тревожните мисли, но дългосрочните ефекти за мозъка и тревожността ви са изключително негативни.


Порочният кръг на зависимостта


Обратният ефект  

Да потушавате тревожността с алкохол е като да наливате масло в огъня. Когато тялото ви преработи алкохола и неговият ефект отшуми, мозъкът се опитва да компенсира забавената активност, като увеличава производството на глутамат (възбуждащия компонент) и намалява GABA (успокоителния компонент). Това води до рикошетна тревожност – състояние, при което човек се чувства още по-напрегнат и неспокоен, в сравнение с първоначалната си тревожност.


Толерантността

С времето мозъкът свиква с ефекта на алкохола, което означава, че за същото усещане на спокойствие е нужна по-голяма доза. Започвате да пиете все по-бързо и все повече, което от своя страна е бърз и сигурен път към зависимост.


Тялото

Ускореното сърцебиене, изпотяването и раздразнителността са чести ефекти, когато алкохолът напусне системата. Те могат да наподобяват симптоми на тревожен пристъп и дори все още да не сте го изпитали на психологично ниво, физиологичните симптоми, сами по себе си, вече провокират пристъпа. И когато тревожността отново е факт, най-бързият изход е да посегнете отново към алкохола, дори и да е рано сутрин или обяд, защото симптомите на отнемане и високото напрежение са нетърпими.


Изчерпването на допамина и серотонина 

Редовната употреба на алкохол изчерпва нивата на важни невротрансмитери като серотонин и допамин. Това води до хронично влошаване на настроението и способността на мозъка да се справя със стреса.  В дългосрочен план, употребата на алкохол прави мозъка по-чувствителен към стрес. Тревожността се увеличава, особено в абстинентните периоди.


Алкохолът е депресант  

Алкохолът е класифициран като депресант на централната нервна система (ЦНС). Това означава, че той не само забавя мозъчната активност и функциите на нервната система, но се превръща и в причина за депресивни състояния и дори клинична депресия.


Има ли изход?


Терапия

  • Един от най-ефективните методи е когнитивно-поведенческата терапия (CBT). Тя помага да разберете как мислите и емоциите ви водят до тревожността, а за да се отстрани зависимото поведение, е важно да се открие коренът на проблема. С вашия терапевт ще имате възможността да споделите всички преживявания в миналото и настоящето, както и да получите подкрепа, разбиране и стратегии за справяне. Кабинетът на психолога е сигурно и конфиденциално пространство, в което се работи активно както за преработка на травмите, така и за разбиране на моделите на мислене, емоции и поведение, които са отговорни за тревожността ви. 


Здравословни алтернативи

  • Вместо да посегнете към алкохола, можете да пробвате неща, които естествено намаляват тревожността. Например:

    • Физическа активност като бягане, йога или дори разходки.

    • Медитация и техники за релаксация, които успокояват ума.

    • Дихателни упражнения, които намаляват стреса почти веднага.


Медикаменти

  • Понякога тревожността е толкова силна, че терапията и алтернативите имат нужда да бъдат подкрепени от медикаменти. В тези случаи вашият психолог може да ви насочи към специалист, който да изпише антидепресанти, които помагат да се възстанови балансът в мозъка. Те са безопасни, когато се използват правилно, и не водят до зависимост.


Подкрепа от общността

  • Да имаш хора, които те разбират, е изключително важно. Групи за взаимопомощ като Анонимни алкохолици или програми за рехабилитация предоставят подкрепа от хора, които са били в капана на зависимостта.



Полезни връзки: 

  1. https://aa-bg.info/

  2. https://www.drugsinfo-bg.org/spisak-s-mesta-za-pomosht/

    "тревожност" "алкохол тревожност" "алкохолна зависимост" "зависимост тревожност"


Comments


bottom of page